Spolupráce ČMS na projektu Češi a reklama

 

ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2011

dále otevřete následující dokumenty:

tisková zpráva ČMS

tisková zpráva Factum Invenio

 

 

ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2010

dále otevřete následující dokumenty:

tisková zpráva ČMS

 tisková zpráva Factum Invenio

 

 

 

 

ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2009

Je reklama velkým manipulátorem nebo jsme si zvykli a patří už k našemu životu?

Tisková informace obsahuje část výsledků z pravidelného výzkumu Postoje české veřejnosti k reklamě. Výzkum navazuje na výsledky šetření, které od roku 1993 prováděla agentura Marktest, a.s. a v kterém pokračuje v posledních letech agentura Factum Invenio. Doposud bylo realizováno celkem 27 reprezentativních výzkumů, jejichž výsledky tvoří ucelenou vývojovou řadu. Poslední šetření proběhlo v lednu 2009 na reprezentativním vzorku obyvatel České republiky. Dotázáno bylo 1113 osob ve věku nad 15 let.

Současné šetření bylo realizováno agenturou Factum Invenio ve spolupráci s Asociací komunikačních agentur (AKA), Českou marketingovou společností (ČMS) a Českým sdružením pro značkové výrobky (ČSZV).


Část výzkumu, jejíž výsledky předkládá ČMS, přinesla odpovědi na následující otázky:


  • Je reklama součástí moderního života? Je potřebná pro ekonomiku země nebo pouze manipuluje lidmi a podporuje zbytečný konzum?

  • Vyhledáváme zboží, které známe z reklamy a přiznáváme nákup na základě reklamy?

  • Věříme reklamě, myslíme si, že říká pravdu? Je reklama důvěryhodnější, když v ní vystupuje známá osobnost?

  • Baví nás reklama, jsou reklamy zábavné?

  • Měla by ve školách probíhat „mediální výchova“, která naučí děti kriticky vnímat mediální sdělení, včetně reklamy?

  • Co děláme, když je televizní pořad v reklamě přerušen reklamou? Vypínáme televizi, přepneme na jiný program, nebo odejdeme z místnosti?

  • Existují „citlivé“ oblasti či témata v reklamě? Jaké postoje zaujímají Češi k reklamě na cigarety, alkohol, léky a potravinové doplňky ?

Společenská role reklamy – pozitivní a negativní postoje

Reklama je na jedné straně vnímána jako samozřejmá součást moderního života, je uznáván její význam pro existenci nezávislých médií i důležitost pro ekonomiku země, ale na straně druhé je negativně posuzován její vliv jako manipulátora podporujícího zbytečný konzum. Ambivalentní postoje vyjadřují složitost reklamy jako společenského jevu, který sebou přináší její pozitivní i negativní hodnocení zaznamenáváme již několik posledních let.

 

 

  • pozitivní stránky reklamy častěji uvádějí mladší lidé do 29 let s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy

  • věková kategorie lidí nad 60 poněkud častěji projevuje obavy z manipulace reklamou a rovněž souhlas s tím, že reklama podporuje zbytečný konzum roste s věkem

 


Základní výroky charakterizující reklamu a její společenský význam jsme v letošním výzkumu doplnili o další, které charakterizují osobní postoje k přerušování televizních pořadů reklamními bloky, vyhledávání zboží doporučovaného reklamou v souvislosti s tím jak lidé reklamě věří, i vliv využívání známých osobností na její důvěryhodnost. Jeden z výroků byl zaměřen na názor české veřejnosti na to, zda by měla na školách probíhat „mediální výchova“, která naučí děti kriticky vnímat mediální sdělení, včetně reklamy.

Fenomén manipulace, který je nejvíce akcentován, je zajímavé interpretovat v souvislosti s odpovědí na další otázku zaměřenou na vlastní nákup, kde výsledky jsou zcela odlišné. Podobně jako v minulých letech projevuje obavy z manipulace obecně 86 % populace, vlastní ovlivnění reklamou při nákupu „přiznává“ jen 29 % dotázaných, kteří uvedli, že v poslední době nakoupili něco na základě doporučení reklamy (v minulém roce to bylo

31 %, po celou dobu šetření se procento těch, kteří odpovídají na tento dotaz kladně se pohybuje mezi 30 – 40 % populace). Je zřejmé, že lidé vnímají zcela odlišně vyjádření v obecné rovině, jako je uvedená manipulace, ale i výrok „reklama pomáhá lidem orientovat se v nabídce zboží služeb“, s kterým souhlasí 59 % populace, než výroky dotýkající se přímo jejich chování. Obecné vnímání manipulativní funkce reklamy je mnohem vyšší než skutečnost, kterou si uvědomujeme a přiznáváme při vlastním jednání .

 

  • neprojevily se výrazné rozdíly z hlediska pohlaví, jen ženy poněkud častěji uvádějí, že při nákupech často vyhledávají zboží, které znají z reklamy a méně často na rozdíl od mužů si myslí, že reklamy neříkají pravdu

  • mladí lidé poněkud častěji považují reklamu za zábavnou a méně často jim vadí přerušování televizních pořadů reklamou

  • nákup na základě reklamy již tradičně častěji přiznávají ženy, lidé vysokoškolsky vzdělaní

  • v letošním šetření poněkud častěji přiznávali to, že v poslední době něco na základě reklamy koupili, lidé ve věku 30 – 44 let

V letošním šetření jsme zařadili otázku zaměřenou na to co lidé dělají ve chvíli, kdy se dívají na televizi a pořad je přerušen reklamou. Z uvedeného grafu je zřejmé, že televizi vypíná jen nepatrné procento lidí, ostatní buď odejdou z místnosti nebo přepnou na jiný program. A pokud neodejdou ani nepřepnou, tak většinou reklamě nevěnují pozornost. Muži častěji přepínají na jiný program, zatímco ženy odcházejí do jiné místnosti.


Citlivá témata v reklamě

 

Určitě mezi ně patří postoje k reklamě na cigarety, alkohol, léky a potravinové doplňky, které sledujeme již řadu let. Stále vyžadujeme nejčastěji naprostý i částečný zákaz reklamy na cigarety a stejně jako v předchozích letech následuje tvrdý alkohol. Ale ve srovnání s minulým rokem došlo k prudkému procentuálnímu nárůstu těch, který požadují zákaz reklamy na cigarety (o 11 % vzrostl požadavek na naprostý zákaz), tvrdý alkohol (o 9 % naprostý zákaz) a částečně se zvýšil i počet těch, kteří požadují zákaz reklamy na pivo a víno. Nezměnily se postoje k reklamě na potraviny s vysokým obsahem cukru a volně prodejné léky a naopak došlo k mírnému snížení částečného zákazu reklamy na potravinové doplňky.

 

 

  • zůstává tendence, že obecně jsou k těmto tématům tolerantnější muži, ženy častěji požadují jejich naprostý zákaz (u reklamy na cigarety muži 48 %, ženy 64 %, pivo muži 16 %, ženy 24 %, víno muži 15 %, ženy 22 %, destiláty muži 29 % ženy 42 %). U léků a potravinových doplňků nejsou rozdíly významné a zůstávají tolerantnější postoje

  • větší toleranci k reklamě na cigarety projevuje věková kategorie do 29 let (48 %) oproti věkové kategorii nad 60 let (64%)



doc. PhDr. Jitka Vysekalová, Ph.D.

prezidentka ČMS

vysekalova@cms-cma.cz

 

 

 

 

 

ROK 2008

Dne 20.2.2008 se konala tisková konference, kterou uspořádala společnost Factum Invenio ve spolupráci s Asociací komunikačních agentur (AKA), Českou marketingovou společností (ČMS) a Českým sdružením pro značkové výrobky (ČSZV) v souvislosti se zveřejněním výsledků výzkumu Češi a Reklama 2008.

  • Jak se vyvíjí postoj lidí k intenzitě reklamy v jednotlivých médiích?
  • Jsou Češi „přesyceni“ reklamou na internetu nebo si myslí, že je jí ještě přiměřeně?
  • Kde je největší prostor pro reklamní aktivity?
  • Jaké požadavky kladou lidé na reklamu?
  • Manipuluje reklama lidmi?
  • Mají Češi své oblíbené značky výrobků?
  • Nechají si lidé od reklamy „poradit“?
  • Jaký má česká veřejnost názor na reklamu propagující doplňky stravy, volně prodejné léky, alkohol a cigarety?
  • Co si lidé myslí o reklamě na potraviny s vysokým obsahem cukru, tuků a soli?  Líbí se lidem reklamy s erotickými motivy?
  • A jaký názor mají lidé na reklamu určenou dětem?

To byly nejčastější otázky, na které odpovídali představitelé participujících institucí. Projekt probíhá již několik let a výsledky jsou každoročně vyhodnocovány a veřejně publikovány. Pro odbornou veřejnost i pro široké laické publikum jsou postoje české veřejnosti k reklamě měnící se podle určitých trendů v průběhu let mimořádně zajímavé.

Podrobnější informace na www.factum.cz


Aktuality


VERITASIMUS uvádí

Malá galerie ČMS VERITASIMUS   V podvečer 12. září 2011 se v malé Více»

Hlavní výbor červen 2011

Zasedání se uskutečnilo 15. června 2011. Byla projednána Zpráva o Více»

Duhová kulička

DUHOVÝ ÚSMĚV Na mezinárodním festivalu reklamy byl opět udělen DUHOVÝ Více»

Konference MT

Jarní konference Marketing trend, květen 2011 Tradiční versus nové Ing. Ondřej Více»

Certifikace marketingových specialistů, květen 2011

Tisková zpráva Jedním z významných projektů České marketingové společnosti je Více»

Marketér roku 2010 Tisková zpráva

Česká marketingová společnost vyhlásila oficiální výsledky soutěže Marketér roku Více»

Veletrh Reklama Polygraf

ČMS a MARKETÉR ROKU 2010 na veletrhu REKLAMA/POLYGRAF   Doprovodný program Více»

Veritasimus vernisáž

OBRÁZKY Z MEXIKA   Tak se jmenuje v pořadí již jedenáctá Více»

Reklama/Polygraf Tisková zpráva

Křest knihy Chování zákazníka V rámci doprovodného programu veletrhu  Reklama Více»

Nabídka pro členy ČMS

Dovolujeme si Vám nabídnout NOVINKU - manažerský kurz  "Strategické Více»

Všechna práva vyhrazena © 2023 Česká marketingová společnost.